Gulyabani

 

Biraz hoppaca olan Muhsine, çok güzel bir kızdır. Annesi ve babası o daha genç yaşta iken  ölmüştür, Komşuları Muhsine’ye göz kulak olmuşlar ve hatta çeyiz vererek onu birisiyle evlendirmişlerdir. Fakat Muhsine kocasıyla pek anlaşamamış ve evden kaçmıştır. Daha sonra annesinin dostu olan Ayşe Hanım adlı bir kadın onu bulur, ona hizmetçilik yapabileceği iyi ve namuslu bir yere götüreceğini söyleyerek şehrin dışında dağın tepesinde bir köşke götürür. Burada onları Çeşmifelek Kalfa ve Ruşen adlı iki hizmetçi karşılar. Ayşe Hanım Muhsine’yi burada bırakıp gider.

Muhsine’nin getirildiği köşkün her tarafında her gece cinler, periler dolaşmaktadır. Bunlardan en korkuncu ise Gulyabani’dir. Cinler ve Periler her gece bu köşkün etrafına gelip odalara girerek abuk sabuk sesler çıkarır ve Muhsine’ye saldırırlar. Muhsine ise ona verilen tavsiyelere göre hareket ederek sesini çıkarmaz. Bir gece bir erkek peri Muhsine Hanımın odasına gelir. Muhsine bu durum karşısında şaşkın kalmıştır. Bu erkek perinin adı Hasan dır. Hasan çok güzel yüzlü bir peridir. Hasan kendisinin peri olmadığını ve onu bu köşkten kurtarmak istediğini söyler. Fakat Muhsine bu olaylarla sürekli karşılaştığından onun sözüne inanmaz. Hasan ise ona âşık olduğunu ve onu sevdiğini, onun için her şey yapabileceğini söyler. İşte böylece çok sıradışı bir aşk hikayesi gelişir.

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı romanından oyunlaşıran Gökçe Biçer. Eser Hakan Altıner tarafından sahneye konuldu. Başrollerde Damla Cercisoğlu ve Anıl Yülek yer alıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ı Hakan Altıner canlandırıyor. Nükhet Akkaya, Efe Yeşilay, Reyhan Aydınsel, İrem Uğural, Kübra Madak, Onur Yaldız, Mehmet Baran Erdoğan, Metin Hasgül konağın diğer sakinleri ve cinleri.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 1912 yılında yazdığı ve aradan yüz yıl geçmesine,  “bilim ve teknolojinin bu kadar ilerlemesine” rağmen insanların hayat karşısındaki çaresizliği, hurafeye, büyüye, batıl inançlara aldanabiliyor olması, oyunun evrenselliğinin en önemli göstergesidir.  Yazarın bütün romanlarında olduğu gibi Gulyabani’de de toplumsal hicivleri hala güncelliğini korumaktadır.

         
Roman: Hüseyin Rahmi Gürpınar   Oyunlaştıran: Gökçe Biçer
Yöneten: Hakan Altıner   Özgün Besteler: Cenk Taşkan
Dekor Kostüm:   Tülin Pural   Desen Tasarımı: Mavi Kazado
Video Tasarımı: Efe Yeşilay   Koreografi: Gökmen Kasabalı
Ses Tasarım: Akın Dirgen   Işık Tasarım: Özgür Kaan Pural
   
Hüseyin Rahmi Gürpınar
Hakan Altıner
Muhsine  
Damla Cercisoğlu
Ekin Yazın Dostları 
2016 - 2017
En İyi Komedi Kadın Oyuncu Ödülü
Hasan
Anıl Yülek
Şefika Hanımefendi
Nükhet Akkaya
Ruşen Kadın
Işık Selin Kuyumcu
Çeşm-i Felek Kalfa
Reyhan Aydınsel
1.Ecinni
Efe Yeşilay 
Havva (Ahretlik)
İrem Uğural 
2.Ecinni
Baran Eerdoğan 
3.Ecinni
Metin Hasgül
4.Ecinni
Onur Yaldız