Mersin Müfettiş’le güldü

 

Mersin’de geliri "Bir Okulumuz Var" Projesi’nde kullanılacak olan ve Mersin Rotary Kulübü'nün sponsorluğunda sahnelenen, büyük usta Haldun Dormen'in "Müfettiş" adlı oyunu izleyenlerden büyük beğeni aldı.

KÜLTÜR VE SANAT      05 Aralik 2015 - 16:15      613      0

​Mersin Müfettiş’le güldü
 
Büyük usta Haldun Dormen'in başrolünde oynadığı "Müfettiş", Mersinli sanatseverlerle buluştu. Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde, Mersin Rotary Kulübü’nün sponsorluğunda sahnelenen oyunun bilet satışından elde edilen gelir, “Bir Okulumuz Var” projesinde kullanılacak. Oyunun sonunda uzun yıllar önce sahnelenen “Müfettiş” oyununa ilişkin fotoğraf karelerinin bulunduğu küçük bir slayt gösterisi gerçekleştirildi.
Eğitime Destek Sürüyor
Mersin Rotary Kulübü Başkanı Serhan Antalyalı, usta oyuncu Haldun Dormen’e günün anısına çiçek ve plaket takdim etti. Antalyalı, gelirinin okullarının fiziki yapılarının iyileştirilmesinde kullanılacak olması dolayısıyla, etkinliğin ayrı bir önem taşıdığına vurgu yaptı. Antalyalı, eğitiminin öneminin bilinciyle bugüne kadar çok sayıda sosyal projeyi hayata geçirdiklerini ve gerçekleştirilen bir çok projeye de destek verdiklerini anlattı. 
Rus yazar Gogol'ün dünyanın hemen her yerinde sayısız kere sahnelenen eseri Müfettiş, usta Haldun Dormen'in katkısıyla ayrı bir keyifle izlendi.
Müfettiş Hakkında
İlk defa 1836'da yayımlanıp sahnelenen oyun, Çarlık Rusyası'ndaki yozlaşmış bürokrasiyi eleştiren bir komedi. Yönettiği kente kılık değiştirmiş bir müfettiş geleceğini öğrenen bir belediye başkanı, bütün bürokratlarını toplayıp müfettişin en iyi biçimde ağırlanması talimatını verir. Yozlaşmış bürokratik ilişkiler içindeki yöneticiler, ne yapacaklarını şaşırmıştır; birkaç gündür kasabada bulunan iyi giyimli Hlestekov'u beklenen müfettiş zannederler. Oysa Hlestakov müfettiş değil, zengin bir toprak ağasının oğludur. Kumar oynayıp harçlığını çarçur ettiğinden parasız kalmıştır ve bir handa uşağı Osip ile birlikte borçlanarak kalmaktadır. Hlestakov, onu müfettiş sanan belediye başkanının ziyareti üzerine durumdan yararlanır. Kendisine sunulan ikramları kabul eder ve işi, halkın şikayetlerini dinlemeye, çözüm getireceği umudu yaratıp rüşvet almaya kadar vardırır. Sahte müfettiş ayrıca belediye başkanının karısını ve kızını da ayartır ve başkanın kızı ile uygunsuz durumda yakalananınca onunla evlenme sözü verir. Uşağının uyarması üzerine gerçek anlaşılmadan kenti terk etme hazırlıklarına girişen sahte müfettiş olanı biteni bir mektupla Petersburg’daki gazeteci arkadaşına aktarır. Mektubu alan posta müdürü, kendisinden şikayet edildiğinden şüphelenerek mektubu açınca müfettişin sahte olduğunu öğrenir. Kasaba yöneticileri aldatıldıklarını anladıkları sırada kasabaya gerçek müfettiş gelir.
Oyuncular
Haldun Dormen, Tolga Güleç, Hakan Altıner, Selda Özbek, Savaş Bayındır, Emre Büyükpınar, Barış Kıralioğlu, Tayfun Yılmaz, Burcu Akyürek, Caner Tör, Efe Yeşilay.